Nieodnawialne źródła energii — głównie paliwa kopalne, takie jak węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa — mają poważny wpływ na środowisko. Niektóre z najbardziej znaczących skutków, jakie mają te nieodnawialne źródła energii, dotyczą jakości powietrza — zwłaszcza w społecznościach w pobliżu elektrowni, które spalają paliwa kopalne.
*** Generowanie leadów ***
W ten sposób upowszechnienie energii odnawialnej na szeroką skalę może prowadzić do czystszego i zdrowszego powietrza na całym świecie.
1. Zmniejszenie drobnej materii cząstek stałych
Przyjęcie odnawialnych źródeł energii zapewniłoby również znaczącą i łatwą do zauważenia zmianę poprzez natychmiastową redukcję cząstek stałych wytwarzanych przez elektrownie spalające paliwa kopalne.
Ten drobny pył, podobnie jak czarny węgiel, wraz z innymi zanieczyszczeniami wytwarzanymi z paliw kopalnych, może mieć poważny wpływ na zdrowie. Na przykład sam czarny węgiel jest odpowiedzialny za 640 000 do 4 900 000 przedwczesnych zgonów każdego roku.
Przejście na odnawialne źródła energii, które nie emitują zanieczyszczeń — takich jak energia słoneczna i wiatrowa — może mieć niemal natychmiastowy wpływ na jakość powietrza poprzez zatrzymanie produkcji tych cząstek.
*** Fotowoltaika promocje ***
Podczas gdy niektóre odnawialne źródła energii – takie jak biomasa i energia geotermalna – emitują zanieczyszczenia powietrza, robią to znacznie wolniej niż elektrownie opalane cewkami lub gazem. Nawet „najgorsze” odnawialne źródło energii miałoby duży wpływ, gdybyśmy przyjęli je na dużą skalę.
Dzięki odpowiedniej technologii i polityce publicznej moglibyśmy zmniejszyć ilość drobnych cząstek stałych w atmosferze i co roku zapobiegać setkom tysięcy lub milionom przedwczesnych zgonów.
2. Zapobieganie stagnacji
Zanieczyszczenia cząstkami mają nie tylko bezpośredni wpływ na jakość powietrza. Z biegiem czasu przyczyniają się do zmiany klimatu, prowadząc do gorętszych lat, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć jakość powietrza.
Niedawne badania klimatyczne wykazały, że ocieplenie się temperatury w lecie może prowadzić do wzrostu tego, co meteorolodzy nazywają zjawiskami stagnacji – kieszeniami zatęchłego, gorącego powietrza, które zatrzymują zanieczyszczenia i blokują je w niższych warstwach atmosfery.
Spowolnienie zmian klimatycznych dzięki odnawialnym źródłom energii może pomóc w zapobieganiu niektórym z tych zjawisk stagnacji poprzez zmniejszenie potencjalnego wpływu ozonu i innych zanieczyszczeń już znajdujących się w atmosferze.
Przeczytaj także: Instalacja systemu fotowoltaicznego