Kategorie
Fotowoltaika

Program Czyste Powietrze

„Czyste Powietrze”, to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych.

W 2018 r. ruszył rządowy program Czyste Powietrze, który potrwa aż do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Porównaj najlepsze oferty na instalację fotowoltaiczną: fotowoltaika promocje

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Dla kogo?

Dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Na co?

Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Ile?

Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania
i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania i 69 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Przeczytaj także: Czym charakteryzuje się pozyskiwanie klientów dla branży fotowoltaicznej?

Dofinansowania

Wsparcie finansowe można otrzymać na:

  • wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania Programu,
  • instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej,
  • wentylację mechaniczną,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,
  • ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi (koszty materiałów i robocizny).

Co to jest smog?

Powietrze nad naszym krajem przez wiele dni i nocy jest zanieczyszczone. Wyrazistym i odczuwanym przez każdego dowodem prawdziwości tego stwierdzenia jest tak zwany smog.

Smog to efekt zanieczyszczenia powietrza spowodowanego działalnością człowieka. Powstaje przez skumulowanie znacznej ilości zanieczyszczeń (nieodpowiednie ogrzewanie budynków, motoryzacja, przemysł) na pewnym obszarze (np. w mieście). Zjawisko występuje w określonych warunkach atmosferycznych takich jak utrzymująca się mgła czy brak wiatru. Najgroźniejszym efektem smogu jest zaleganie w atmosferze substancji niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.

Pompy ciepła

Najbardziej nowoczesnym sposobem ogrzewania domu jest pompa ciepła. Urządzenie czerpie energię z gruntu, powietrza lub wody. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Oprócz ogrzewania budynku pompy ciepła są w stanie przygotować ciepłą wodę użytkową, a w upalne lato schłodzą wnętrza naszego domu. Ponieważ urządzenia korzystające z energii odnawialnej zasilane są elektrycznie, optymalnie jest, gdy współpracują z panelami fotowoltaicznymi. Wówczas prąd niezbędny do ich pracy pochodzi z przetworzonej energii promieniowania słonecznego.

  • Pompa ciepła praktycznie nie wymaga obsługi. Zapewnia czystość i niezrównany komfort użytkowania. To najwygodniejszy sposób na ogrzewanie domu.
  • Pompa ciepła to nowoczesne, oszczędne i ekologiczne źródło ciepła. Jej praca jest tańsza niż ogrzewanie węglem, prądem lub gazem.
  • Pompę ciepła można podłączyć do nowej lub dotychczasowej instalacji. Wysokotemperaturowe pompy nowej generacji bez problemu radzą sobie nawet z obsługą żeliwnych grzejników starego typu.
  • Zimą grzeje, a latem – w odpowiedniej konfiguracji – może chłodzić, pełniąc rolę klimatyzacji.
  • Oprócz ogrzewania domu może dostarczać ciepłą wodę użytkową.

Pompa ciepła w połączeniu z odpowiednio dobraną instalacją fotowoltaiczną będzie pracować zupełnie za darmo.

Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl/ https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *